Prečo si kameramani pýtajú tak veľa, keď to, čo nahrajú, len dajú na DVD?

Videl som aj také nahrávky, ale takto sa to určite nerobí. Videl som aj záznamy, kde napríklad pri novomanželskom tanci zrazu začalo snežiť, horieť a podobne. Ja to takto nerobím.

Ešte pred svadbou sa robí predkrútka (klip) páru niekde v prírode, alebo niekde, kde je pekné pozadie. Najčastejšie je to však u fotografa. Potom sa točia prípravy nevesty a ženícha a prichádzajúcich hostí na svadobný deň. Odobierka ženícha, nevesty, sobáš, gratulácie. No a potom sa ide fotiť – samozrejme s kameramanom.

Pokračuje samotná zábava, únos nevesty, súťaže, snímanie vienka, vykrúcanka, rejdový tanec a všetky ostatné zvyklosti. Natočíme zábavu, nejaký ten záver… Som na svadbe od začiatku (teda niekedy od 10.00 alebo 12.00 hod. až do 02. hodiny ráno spolu nejakých 14 – 16 hodín.

 

No a to bola ta zábavnejšia časť. Ale nasleduje tá menej zábavná, niekedy až nervy trhajúca. Skopírovanie záznamu do PC. Zhruba 4-5 hodín záznamu. Scanovanie fotografií a ich retušovanie, príprava scenára videa a ide sa strihať. To sa v počítači odstránia nepodarené zábery, vyberú sa len tie najlepšie a pospájajú sa.

Znie to jednoducho, ale všetko treba správne načasovať, prelínať s inými zábermi, dopasovať zvuk, hudbu, urobiť klipy, titulky, prezentáciu fotiek, rekapituláciu, kapitoly, dvd menu a pod. Niekoľkokrát si každý záber prehrať, či všetko sedí ako má. Väčšinou mám asi 4-5 hodín záznamu, to je niekoľko stoviek záberov, ktoré treba separovať od tých nežiadúcich. Každú jednu sekundu musím vidieť, pri úpravách aj niekoľkokrát. A až potom sa všetko napaľuje na DVD a robia sa potlače a obaly. Všetko toto dokopy trvá ďalších zhruba 50-80 hodín práce.

A ešte jedna maličkosť, za čo si pýtam takú cenu, akú si pýtam?

Kameru, ktoré používam, som neukradol, ani som ju nevyhral v lotérii, ale musel som ju kúpiť zhruba za 4000 €. K tomu ešte svetlá, batérie do kamery, druhú záložnú kameru, počítač na spracovanie, tlačiareň, doprava a podobne. Tak za toto si pýtam tie peniaze. V neposlednom rade, keď si cenu kameramana, resp. za záznam vydelíte počtom hodín, ktoré pri tom musí stráviť, tak to vychádza až smiešne, oproti hodinovej cene dídžeja alebo starejšieho.

Skúste si to prepočítať…